Partizáni na Lísku u Oslova 2018

Poslední oddílová výprava před táborem byla inspirována skutečnými událostmi z dob protektorátních, které se odehrály právě v místech naší základny. V hájovně Lísek (kde nyní funguje skautské tábořiště) totiž přebývali partizáni, které podporoval místní hajný i další obyvatelé blízké obce Oslov. Gestapo však nasadilo na místo konfidenta, odbojovou síť odhalilo a nechalo nemilosrdně popravit.

Na víkend jsme se proto přenesli do roku 1942 a celý příběh si zkusili prožít. Čekaly nás strasti protektorátní byrokracie: každý musel mít stále při sobě pečlivě vyplněnou občanku a potravinové lístky. Koho kriminální rada Winkelhofer lapil bez dokladů, ten se pěkně zapotil u dřepů! Do řemesel české vsi nás pak zasvětili v rámci her místní obyvatelé: sedlák, hajný, farář, starosta a doktor. Ti naopak ocenili naši pomoc při zasedání městské rady, když jsme pomáhali vyšetřovat ztracené prase. Jak palčivým problém může způsobit jediný pašík, když se ztratí zrovna ve vypjaté době! Vzájemná nedůvěra způsobila, že gestapo vyslídilo odbojáře dřív, než jsme stačili mezi občany Oslova odhalit udavače. Popravu nakonec naštěstí překazili právě partizáni.

Vlčata a mladší skauti měli spoustu her, scének, výlet s koupáním i zážitky ze stavění stanů a táboráku, starší skauti zas coby partizáni roverský program se šiframi, nočními přesuny a střelnicí. Avšak zcela mimořádně měla tato výprava herní program i pro vedoucí. Ti se na celý víkend vžili do skutečných obyvatel obce Oslov a podle tajných úkolů se střetávali, spolčovali i podezírali, pomáhali partyzánům nebo gestapu. Scénky nebyly režírované, každý jen hrál svou roli a situace se samy vyvíjely nebo přímo vznikaly.

Počasí i celá experimentální výprava se vydařila a každý si ji užil po svém. Musíme však všichni považovat za velké štěstí, že v neděli jsme mohli těžkou dobu druhé světové války jen tak odložit a vrátit se po bratrském rozloučení domů. V neděli 10. června, na výročí zkázy Lidic.

Všechny fotky ZDE!